Aktualności
RAPORT 2020 – DOBRE MONETY

Jak co roku w „Raporcie” z działalności Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów i projektu Zbieramto podsumowujemy również zbiórkę „Dobrych monet”.​

W 2020 roku dostaliśmy od Was masę monet i banknotów, które zasiliły fundusz misyjny. Wśród nich były pieniądze z okresu PRL-u oraz wiele walut z krajów, w których wprowadzono euro. Z tej grupy najwięcej, bo aż 6 688 sztuk, zebraliśmy koron czeskich. Z kolei największą wartość, spośród walut zagranicznych, przyniosły euro (416 sztuk) i marki niemieckie (669 sztuk). Niekwestionowanymi królami zbiórki pozostają jednak polskie gorsze: 1, 2, 5, 10 i 50 groszy, których uzbierało się 1 021 kilogramów i to one miały decydujący wpływ na końcowy wynik. W sumie w 2020 roku „Dobre monety” wymieniliśmy na 36 451 złotych

ZBIERAMY

W porównaniu z rokiem 2019, zebraliśmy mniej "Dobrych monet", bo w 12 miesięcy temu suma pomocy przekazanej dla misji dzięki tej akcji wyniosła 37 607 złotych. Wynikło to głównie z faktu, że ze względu na ograniczenia związane z podróżowaniem i kryzys branży turystycznej, nie mogliśmy liczyć na współpracę z biurami podróży. Z drugiej strony w 2020 roku zaobserwowaliśmy większy udział parafii w zbiórkach surowców oraz „Dobrych monet”. Środki, które mogliśmy przekazać misjonarkom i misjonarzom to wynik zaangażowania właśnie parafii z różnych stron Polski, placówek oświatowych oraz niezastąpionych Darczyńców indywidualnych. 

POMAGAMY

To, co się nie zmienia, to fakt, że „Dobre monety” dalej są dobrze wykorzystywane. Dzięki nim możemy wspólnie z Wami pomagać dzieciom na Filipinach i w Boliwii. W Opol na Filipinach żyją rodziny, które na co dzień mają problem nawet z zapewnieniem posiłku dzieciom. W kraju poziom ubóstwa znacznie wzrósł w okresie pandemii koronawirusa. Najbiedniejsi mieszkańcy w wyniku ograniczeń stracili, i tak niewielkie, źródła dochodu.

W domu dziecka prowadzonym przez siostry serafitki w Boliwii finanse zawsze spędzały siostrom sen z powiek. Żyją tam dzieci rodziców osadzonych w więzieniu Palmasola – jednego z najbardziej niebezpiecznych w kraju. Wcześniej ich podopieczni mieszkali na terenie zakładu karnego razem ze skazanym rodzicem. W wyniku traum dzieci te mają wiele potrzeb, takich jak stała opieka psychologiczna.

DZIĘKUJEMY

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali „Dobre monety” i dzięki temu przyczynili się do wsparcia wszystkich tych potrzebujących dziewczynek i chłopców z dwóch różnych stron świata. 


RAPORT 2020 – DOBRE MONETY
Jak co roku w „Raporcie” z działalności Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów i projektu Zbieramto podsumowujemy również zbiórkę „Dobrych monet”.​
List z Filipin - pomoc rodzinom w dobie pandemii
"Dobre monety" robią dobrą robotę! Dostaliśmy list od Any, misjonarki świeckiej, która od siedmiu lat pracuje na Filipinach i pomaga lokalnej społeczności. Ana pisze, komu udało się pomóc dzięki środkom uzyskanym ze zbiórki monet i banknotów z całego świata.