Aktualności
Dlaczego potrzebujemy "Dobrych monet"?

Dla zagranicznym gości Filipiny jawią się jako przyrodniczy raj i szybko rozwijające państwo. Stabilność ekonomiczna przyciąga inwestorów a wzrostu gospodarczego może Filipinom zazdrościć nawet Polska...

... , bo w ostatnich latach wynosił ok. 6%. Mimo to Filipiny pozostają krajem biednym, skorumpowanym i w wielu podstawowych obszarach niewydolnym. Tamtejsza demokracja stanowi mutację państwa kolonialnego, w którym większość zasobów od dziesiątek lat pozostaje w rękach bogatych klanów. Rozwarstwienie społeczne jest tam tak ogromne, że połowa Filipińczyków – czyli około 50 milionów - żyje w nędzy.

Do tych, którzy żyją bardzo skromnie można zaliczyć mieszkańców Wioski Matki Bożej Miłosierdzia w Opol. Większość tamtejszych matek zastanawia się, co jutro „włożyć do garnka”.  Problem ubogich rodzin to wielkie wezwanie dla kraju. Ze smutkiem trzeba to stwierdzić,  że przy obecnym prezydencie Rodrigo Duterte ten problem się jeszcze pogłębia. Coraz więcej rodzin żyje na skraju nędzy. Większość ubogich nie jest w stanie ukończyć nawet szkoły podstawowej. Konsekwencją tego może być to, że w przyszłości nie będą mogli znaleźć pracy na utrzymanie rodziny. I tu często pojawiają się kolejne dramaty: wejście  w przestępczość np. kradzieże, narkotyki, prostytucję… i koło nędzy się zamyka.  Dlatego też jako księża sercanie w pracy na Filipinach dużo uwagi poświęcamy edukacji i dożywianiu dzieci.

Pragniemy wszystkim Darczyńcom przekazującym "Dobre monety" wyrazić szczere podziękowanie za udział w sercańskiej misji na Filipinach. Dziękujemy w imieniu misjonarzy i wszystkich dzieci objętych pomocą. Naszą wdzięczność okazujemy przez codzienną modlitwę za wszystkich Dobroczyńców misji. Bóg zapłać  za wszelkie dobro okazane ubogim.   

PS. Na zdjęciach dzieci z Opol - nasi podopieczni goszczący w sercańskim semianium duchownym w Cagyan de Oro (Opol leży nieopodal). Wraz ze swoimi rodzicami dzieciaki zostały zaproszone na dzień skupienia: było trochę ćwiczeń duchowych i formacji dla ich rodziców, a dla maluchów był to dzień inny niż zwykle - pełen zabaw, uśmiechów i radości. 

PS 2. ZBIERAMY (monety i banknoty):
+ wszystkie pieniądze świata: dolary, szekle, korony, euro...
+ polskie grosze: 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszy
+ monety kolekcjonerskie: okolicznościowe, 2 zł NG itp.
+ pieniądze wycofane z obiegu: np. polskie z czasu PRL, marki, lity, guldeny...

PS 3. Prosimy o przesyłanie "Dobrych monet" do naszego biura misyjnego: Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów, ul. Rakowa 11, 10-185 Olsztyn 


RAPORT 2020 – DOBRE MONETY
Jak co roku w „Raporcie” z działalności Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów i projektu Zbieramto podsumowujemy również zbiórkę „Dobrych monet”.​
List z Filipin - pomoc rodzinom w dobie pandemii
"Dobre monety" robią dobrą robotę! Dostaliśmy list od Any, misjonarki świeckiej, która od siedmiu lat pracuje na Filipinach i pomaga lokalnej społeczności. Ana pisze, komu udało się pomóc dzięki środkom uzyskanym ze zbiórki monet i banknotów z całego świata.