News
Dlaczego potrzebujemy "Dobrych monet"?

Dla zagranicznym gości Filipiny jawią się jako przyrodniczy raj i szybko rozwijające państwo. Stabilność ekonomiczna przyciąga inwestorów a wzrostu gospodarczego może Filipinom zazdrościć nawet Polska...

... , bo w ostatnich latach wyniósł ok. 6%. Mimo to Filipiny pozostają krajem biednym, skorumpowanym i w wielu podstawowych obszarach niewydolnym. Tamtejsza demokracja stanowi mutację państwa kolonialnego, w którym większość zasobów od dziesiątek lat pozostaje w rękach bogatych klanów. Rozwarstwienie społeczne jest tam tak ogromne, że połowa Filipińczyków – czyli około 50 milionów - żyje w nędzy.

Do tych, którzy żyją bardzo skromnie można zaliczyć mieszkańców Wioski Matki Bożej Miłosierdzia w Opol. Większość tamtejszych matek zastanawia się, co jutro „włożyć do garnka”.  Problem ubogich rodzin to wielkie wezwanie dla kraju. Ze smutkiem trzeba to stwierdzić,  że przy obecnym prezydencie Rodrigo Duterte ten problem się jeszcze pogłębia. Coraz więcej rodzin żyje na skraju nędzy. Większość ubogich nie jest w stanie ukończyć nawet szkoły podstawowej. Konsekwencją tego może być to, że w przyszłości nie będą mogli znaleźć pracy na utrzymanie rodziny. I tu często pojawiają się kolejne dramaty: wejście  w przestępczość np. kradzieże, narkotyki, prostytucję… i koło nędzy się zamyka.  Dlatego też najwięcej uwagi poświęcamy dożywianiu i edukacji dzieci.

Pragniemy wszystkim Darczyńcom przekazującym "Dobre monety" wyrazić szczere podziękowanie za udział w misji księży sercanów na Filipinach. Dziękujemy w imieniu misjonarzy i wszystkich dzieci objętych pomocą. Naszą wdzięczność okazujemy przez codzienną modlitwę za wszystkich Dobroczyńców misji. Bóg zapłać  za wszelkie dobro okazane ubogim.   

PS. Na zdjęciach dzieci z Opol - nasi podopieczni goszczący w sercańskim semianium duchownym w Cagyan de Oro (Opol leży nieopodal). Wraz ze swoimi rodzicami dzieciaki zostały zaproszone na dzień skupienia: było trochę ćwiczeń duchowych i formacji dla ich rodziców, a dla dzieciaków był to dzień inny niż zwykle - pełen zabaw, uśmiechów i radości. 


Zbiórka "Dobrych monet" podwojona!
Jak co roku podsumowujemy wyniki zbiórek "Dobrych monet". Z radością "Raport-ujem", że udało się ich zebrać w 2019 r. dwukrotnie więcej pieniędzy niż w 2018 r.
Dlaczego potrzebujemy "Dobrych monet"?
Dla zagranicznym gości Filipiny jawią się jako przyrodniczy raj i szybko rozwijające państwo. Stabilność ekonomiczna przyciąga inwestorów a wzrostu gospodarczego może Filipinom zazdrościć nawet Polska...