Aktualności
Drobne monety, wielka pomoc

Euro, dolary czy polskie grosze. Monety z czasów PRL, kolekcjonerskie, a nawet zniszczone banknoty. Wszystko to zbieramy w ramach „Dobrych monet”. Ale po co?

W 2011 r. tajfun Sendong dokonał spustoszenia w Cagayan de Oro na Filipinach. W wyniku uderzenia żywiołu i gigantycznej powodzi zginęło 1200 osób, a 9000 rodzin straciło swoje domy. Dzięki zaangażowaniu kilku zgromadzeń zakonnych (w tym księży sercanów) i wsparciu Darczyńców, w pobliskim Opol powstała Wioska Matki Bożej Miłosierdzia, w której mogli zamieszkać poszkodowani Filipińczycy. Wspomniany etap pomocy zamknęła budowa i poświęcenie nowego przedszkola w 2016 r. Rodzice mogli pójść do pracy, a dzieci zająć się nauką. Jednak nie wszystkie.

Wkrótce okazało się, że niektórzy mali Filipińczycy zostają w domu lub, co gorsza, spędzają czas na ulicach, gdzie narażone są np. na kontakt z narkotykami. Rodziców nie było zwyczajnie stać na zakup ubrania czy „dania do ręki” czegokolwiek do jedzenia, np. banana. Nadszarpnięte poczucie godności okazało się potężnym hamulcem przed wyjściem do rówieśników. Stąd pomysł Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów w Polsce, by zbierać środki na dożywianie i edukację maluchów z Opol. Tak narodziła się idea „Dobrych monet”.

 

Zbieramy wszystkie monety i banknoty świata: polskie grosze, bilon PRL-owski, monety kolekcjonerskie, współcześnie używane euro lub dolary. Chętnie przyjmiemy też pieniądze krajów obecnie należących do strefy euro, choćby marki niemieckie, korony słowackie czy lity litewskie. Możemy „zaopiekować się” również zniszczonymi z różnych powodów pieniędzmi, np. wypranymi banknotami. Do współpracy zapraszamy zarówno biura podróży, szkoły, parafie, jak i indywidualnych darczyńców. Jeśli chcesz wesprzeć dzieci w Opol, kliknij w ten link lub od razu zadzwoń do naszego sekretariatu wykręcając numer 537 411 405. Pieniądze, które zazwyczaj zalegają w naszych szufladach, bo nie mamy co z nimi zrobić, na drugim końcu świata mogą realnie pomóc.

Zbiórka "Dobrych monet" podwojona!
Jak co roku podsumowujemy wyniki zbiórek "Dobrych monet". Z radością "Raport-ujem", że udało się zebrać w 2019 r. dwukrotnie więcej pieniędzy niż w 2018 r.
Dlaczego potrzebujemy "Dobrych monet"?
Dla zagranicznym gości Filipiny jawią się jako przyrodniczy raj i szybko rozwijające państwo. Stabilność ekonomiczna przyciąga inwestorów a wzrostu gospodarczego może Filipinom zazdrościć nawet Polska...